Jak podrabia się monety?

Odkąd stosuje się monety jako środek płatniczy, pojawiają się osoby, które próbują je fałszować. Oczywiście, nie jest to proste. Największą wartość mają monety złote oraz kolekcjonerskie. Fałszywe złoto można rozpoznać przy pomocy wielu metod. Niektóre z nich można przeprowadzić w domowych warunkach.

Odlew z formy
Podrabiane monety, odlewane od formy są najtrudniejsze do rozróżnienia od oryginałów. Surowiec wtłacza się do formy pod bardzo wysokim ciśnieniem. Metal dokładnie odzwierciedla wszystkie elementy numizmatu, ale nie radzi sobie ze szczegółami. Szczególną uwagę warto zwrócić na miejsca pomiędzy literami. W fałszywych monetach, występują w tym miejscu małe zagłębienia. W ten sposób często fałszuje się monety bulionowe, czyli monety inwestycyjne. Ich prawdziwość sprawdza się najczęściej przy pomocy linijki złotniczej. Zdarza się jednak, że podróbki są tak dobrze wykonane, że linijka nie wystarczy. Na szczęście jest szereg innych metod, które pozwolą na odkrycie oszustwa.

https://sezam.com.pl/blog/skup-zlota-co-warto-o-nim-wiedziec/

Galwanizacja
Proces ten polega na elektrolitycznym wytwarzaniu powłoki materiału. Podrabiane/ fałszywe sztabki lub monety można wykonać z nieszlachetnego materiału, który pokrywa się cienką warstwą złota, tombaku lub mosiądzu patynowanego. Monety takie przypominają złoto wyłącznie na zewnątrz. Można je porównać z czekoladkami imitującymi złote monety – na zewnątrz cienka złota warstwa, a w środku coś bez wartości. Galwanizację przeprowadza się osobno dla awersu oraz rewersu. Dzięki temu, łatwo jest je rozpoznać. Często można dopatrzeć się łączenia pomiędzy nimi.

https://sezam.com.pl/aktualnosci/zolte-czy-biale-jakie-zloto-wybrac/

Stemple
To wyjątkowo nieprofesjonalna metoda fałszowania monet. Numizmaty bite przy pomocy stempli mają widoczne niedoskonałości. Można je rozpoznać, nawet bez specjalistycznego sprzętu. To wyjątkowo niedoskonała metoda, która równocześnie – z perspektywy fałszerza jest raczej pracochłonna.

Sprawdź aktualny cennik skupu złota w Gorzowie.

Przeróbki
Zdarza się, że moneta kolekcjonerska ma bardzo wysoką wartość ze względu na rok wydania albo inny umieszczony na niej szczegół. Przeróbki polegają na przerabianiu detali takiej samej monety, tak by wyglądała jak wartościowy numizmat.

Gotówka od ręki !